Deklaracja dostępności
Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty - Białołęka m.st. Warszawy zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony www.dbfo.waw.pl/ .
Data publikacji strony internetowej: 4 lipca 2023 r. Data ostatniej istotnej aktualizacji: 4 lipca 2023 r.
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności i wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- W łączach graficznych tekst łącza powtarzany jest w tekście alternatywnym obrazu w tym samym łączu
- Oznakowanie kluczowych obszarów strony (punktów orientacyjnych) jest niekompletne i niespójne, nie można na nich polegać podczas przeglądania stron
- Znaczniki strukturalne nie zawsze odzwierciedlają relacje w treści: istnieją śródtytuły nieoznaczone jako nagłówki, zdarza się pomijanie poziomu nagłówków, istnieją listy elementów nieoznakowane jako listy, zamiast łączy często używa się przycisków, tabele danych mają nieoznaczone nagłówki.
- Oznaczenia nagłówków nie pomagają odróżnić treści głównej od pobocznych (brakuje nagłówków H1)
- Oznaczenia obszarów nawigacyjnych nie informują jednoznacznie o roli obszaru (obszar ścieżki powrotu oznaczono angielskim słowem Breadcrumbs, zestaw łączy nawigacyjnych w panelach bocznych oznaczono jako „Menu modułowe – strony portalowe”, choć znajdują się w nich albo oferty pracy, albo łącza do treści wewnątrz witryny)
- W nagłówku i w stopce strony znajduje się elementy nawigacyjne oznaczone wizualnie tylko symbolem graficznym (ikoną) lub ze słabo widocznym tekstem. Osoby polegające na obsłudze głosem (poleceniach głosowych) mogą mieć trudności w rozpoznaniu znaczenia symboli graficznych użytych do oznaczenia elementów nawigacyjnych i przycisków.
- W wielu przypadkach treść atrybutu title w elemencie łączy (w znaczniku a) lub elemencie img powtarza tekst łącza albo treść tekstu alternatywnego, albo treść która już istnieje w samym atrybucie title, co powoduje nadmierną gadatliwość czytników ekranu i utrudnia zrozumienie celu łączy
- Widżet oferujący automatyczne tłumaczenie treści na wiele języków powoduje dynamiczną zmianę treści stron, po której język stron nie jest poprawnie oznakowany.
- Na stronie Aktualności przeniesienie fokusu klawiatury na element
Aktualności Filtry
powoduje niespodziewaną zmianę kontekstu - rozwinięcie ukrytej treści. Osoby, które nie widzą i korzystają z czytników ekranu uzyskują komunikat z instrukcją wprowadzającą w błąd:Filtry, przycisk, kliknij, aby ustawić filtrowanie listy
. - Treść ogłoszeń na stronie głównej wskazywana myszą ma niewystarczający kontrast kolorów: 4:1, zamiast wymaganego 4,5:1.
- Na stronie głównej kontrast koloru przycisków sterujących karuzelą w stosunku do tła jest niewystarczający.
- Kontrast koloru wskaźnika fokusu, gdy główne pozycje menu witryny otrzymują fokus, jest niewystarczający. Kontrast koloru wskaźnika fokusu na elementach z ciemnoniebieskim tłem, jest niewystarczający.
- Formularz wyszukiwania oraz formularz Filtry na stronie Aktualności nie powiadamia użytkownika, że pola, które powinny zostać wypełnione, nie zostały wypełnione.
- Formularz ustawień ciasteczek jest niedostępny dla użytkowników klawiatury. Użytkownicy klawiatury mogą tylko wybrać lub odrzucić ustawienia domyślne.
Treści nieobjęte przepisami
- Dokumenty opublikowane przed 23 września 2018 r. nie są dostępne cyfrowo. Jeśli potrzebujesz, któregoś z nich w formie dostępnej, skontaktuj się z nami i wskaż, o który dokument chodzi.
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji: 29 marca 2020 roku
- Data ostatniego przeglądu deklaracji: 31 marca 2025 r oku.
Deklarację sporządziliśmy na podstawie oceny podmiotu zewnętrznego przeprowadzonej przez Pracownię Dostępności Cyfrowej Lepszy Web.pl Stefan Wajda. Wyniki badania przedstawia Raport zgodności witryny z WCAG 2.1.
Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje
Skróty klawiszowe
Obsługa stron nie wymaga stosowania niestandardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Jacka Głażewskiego — mejlowo jglazewski@dbfo.waw.pl lub telefonicznie 22 510 36 20.
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis, na czym polega problem,
- informację, jaka forma udostępnienia informacji byłaby dla Ciebie najwygodniejsza (jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej).
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mejlem na adres:
- Rada m.st. Warszawy
- Biuro Rady m.st. Warszawy
al. Jerozolimskie 44
00-024 Warszawa - E-mail: sekretariat.BR@um.warszawa.pl .
- Telefon: 22 443 05 80
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl .
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty - Białołęka m.st. Warszawy
ul. Modlińska 190
03-119 Warszawa
(budynek STENDA).
Pomieszczenia biurowe znajdują się na pierwszym i drugim piętrze budynku.
Wokół budynku brak jest ciągów pieszych. Nachylenie drogi prowadzącej do budynku wynosi ok. 12% i może stanowić utrudnienie dla osób poruszających się na wózkach.
Do budynku prowadzą dwa wejście: główne od strony ul. Modlińskiej i boczne z prawej strony budynku.
Wejście boczne jest niedostępne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim (schody).
Wejście główne jest oznaczone znacznikiem systemu nawigacyjno-informacyjnego TOTUPOINT. Do obsługi urządzenia konieczny jest smartfon z zainstalowaną aplikacją, którą możesz pobrać dla urządzenia z systemem Android lub iOS.
Wejście główne jest dostępne z poziomu terenu. Wejście wyposażone jest w drzwi manualne otwierające się na zewnątrz. Drzwi ciężko utrzymać w pozycji otwartej. Brak progów oraz schodów. Za pierwszymi drzwiami znajdują się kolejne tworząc tzw. wiatrołap. Drugie drzwi również otwierane są na zewnątrz. Na końcu korytarza znajdują się drzwi otwierane manualnie prowadzące do holu wejścia bocznego, gdzie znajdują się schody i winda, którymi można dostać się na teren biura DBFO. Winda znajduje się po lewej stronie a schody po prawej.
Na pierwszym piętrze winda znajduje się naprzeciwko schodów. Po wyjściu z windy na prawo jest korytarz prowadzący do drzwi DBFO. Po lewej stronie znajduje się domofon z dwoma przyciskami. Górny to kasa, dolny sekretariat. Kasa znajduje się po lewej stronie po wejściu na teren biura. Po przejściu trzech metrów skręcając w prawo, a następnie w lewo i idąc prosto około osiemnastu metrów, po lewej stronie jest sekretariat. Na terenie biura pokoje są oznaczone tabliczkami w języku brajla. Tabliczki przymocowane są na ścianie po prawej stronie drzwi.
Budynek wyposażony jest w jedną windę. Drzwi windy otwierają się automatycznie. Przyciski sterujące mają opisy w alfabecie Braille’a. W windzie nie ma komunikatów głosowych.
Przestrzenie komunikacyjne są szerokie. W większości miejsc ok. 2 m. Wejścia do pokoi oznakowane są tabliczkami zawierającymi również informacje w alfabecie Braille’a. Tabliczki przymocowane są na ścianie po prawej stronie drzwi.
Toaleta częściowo dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest na parterze, na korytarzu prowadzącym od wejścia głównego do windy.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Miejsca parkingowe
Przed budynkiem jest jedno miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Znajduje się ono naprzeciwko wejścia głównego do budynku. Parking jest bezpłatny. Nie ma szlabanów.
Komunikacja miejska
Najbliższe przystanki autobusowe:
- Braci Zawadzkich 02 (w kierunku Drogowa- autobus linii 126, 152, 723, 731). Znajduje się w odległości ok. 260 m. Przystanek po tej samej stronie co siedziba DBFO.
- Drogowa 02 (w kierunku Klasyków- autobus linii 126, 152, 723, 731). Znajduje się w odległość ok. 220 m. Oznaczone przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Przystanek po tej samej stronie co siedziba DBFO.
- Braci Zawadzkich 01 (w kierunku Białołęka-Ratusz- autobus linii 126, 152, 723, 731). Znajduje się w odległość ok. 350 m. Oznaczone przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Przystanek po przeciwnej stronie niż siedziba DBFO.
- Drogowa 01 (w kierunku Braci Zawadzkich- autobus linii 126, 152, 723, 731). Znajduje się w odległość ok. 600 m. Oznaczone przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Przystanek po przeciwnej stronie niż siedziba DBFO.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
W sekretariacie i w każdym innym miejscu można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online. Usługa jest dostępna w godzinach pracy DBFO. Usługa jest bezpłatna.
W budynku są dwie stacjonarne pętle indukcyjne: w sekretariacie i kasie.
Możesz się z nami skontaktować za pomocą wiadomości tekstowej, wysyłając SMS na numer telefonu: 723 454 950
Potrzebę tłumacza-przewodnika powinieneś nam zgłosić co najmniej 3 dni robocze wcześniej, dzwoniąc lub wysyłając wiadomość SMS na numer telefonu: 723 454 950 lub pisząc wiadomość e-mail na adres: sekretariat@dbfo.waw.pl
.